Split Payment – nie taki diabeł straszny a niedługo być może obowiązkowy

  • Post last modified:16 marca 2019

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Od I połowy 2019 roku mechanizm Split Payment może zostać wprowadzony jako obowiązkowy sposób zapłaty za faktury VAT – tylko dla czynnych podatników VAT tj. tych którzy prowadzą sprzedaż z VATem.

Dzisiaj chcę Państwu przybliżyć ten sposób opłacania faktur, aby ewentualna realizacja tego obowiązku nie była dla Państwa zaskoczeniem.

Już jakiś czas temu wprowadzono możliwość opłacania faktur za pomocą mechanizmu podzielonej płatności – jak do tej pory jest dobrowolne, zaleca się aby wynikało to z wzajemnych umów między kontrahentami.

Bank dokonując płatności z konta firmowego, jeżeli zlecicie Państwo płatność tym sposobem, samodzielnie przeleje kwotę w dwóch częściach – kwotę netto z rachunku podstawowego  i kwotę VAT z rachunku VAT (o ile są tam środki – jeżeli nie to również z konta podstawowego) na rachunek podstawowy i rachunek VAT odbiorcy przelewu.

Większość banków udostępniła swoim klientom rachunki VAT i usługa ta świadczona jest bez dodatkowej opłaty i poza zaznaczeniem tej opcji płatności nie wymaga od nas żadnych innych czynności ( w tym zgłaszania do Urzędu Skarbowego).

Środkami na rachunku VAT możemy płacić tylko VAT z faktur kosztowych oraz sam podatek VAT – przygotowywane są zmiany w tym zakresie aby można było z tego rachunku płacić również inne podatki oraz ZUS – ale to jeszcze troszkę czasu.

Jeżeli deklarujemy zwrot VATu – to w przypadku korzystania ze Split Payment – termin zwrotu został skrócony do 25 dni.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]